| Amazonas s vzrendszere
A termszethen berendezett s htterezett akvrium nem csak a ltvnyban gynyrkd embert kprztatja el, hanem a benne l halak szmra is megfelel krnyezetet biztost.
Az akvrium vegbl kszl, ezrt azon tltni. Ez a ltvny nem eszttikus, hiszen az elsz halak mgtt ms zavar ltvny is lehet. A halaknak sem megfelel, hiszen mindig kell lennie bvhelynek, ahov vals, vagy vlt veszly esetn visszahzdhatnak. Biztonsgrzetket is fokozza egy httr, mivel tudjk, hogy abbl az irnybl nem rheti ket tmads.

A httr meghatrozza az akvrium felptst. Nagyon fontos, hogy sszhangban legyen a medence tpusval, teht dl-amerikai halak akvriumba hasonl folyrszletet varzsoljunk. Egy szikls httr nem oda val, hiszen az amerikai vizek, fknt folyk, amelyek lszfalakkal s fagykerekkel taglaltak. A szikls httr tkletes az afrikai Tanganyika-t, illetve a Malawi-t utnzsra.
Miutn eldntttk, milyen akvriumot rendeznk be, tervezzk meg, mit szeretnnk brzolni. Ksztsnk mretarnyos tervet, ahov berajzoljuk hol legyen a fagykr, illetve az esetleges lszfalon mlyeds, vagy domborulat. Nagyon fontos a tervezs, mert sokkal knnyebb lesz elkszteni a htteret. Tbb tervet ksztsnk, majd a legszimpatikusabbat tartsuk meg!

Szerezzk be a kellkeket, amelyek stiropol lapok, rgebbi nevn hungarocell, szilikon alap ragaszt, gzzem ngyjt, jobb esetben barkcs lngforraszt. Szksges mg cement, kertszeti perlit, sznez anyag s fagyll csemperagaszt, vagy fagyll sznezett fugz anyag. A httr, amit ksztnk, n. perlitbeton tovbbfejlesztett vltozata. A csemperagaszt rugalmas, jl kt s mgyanta tartalma miatt idelis anyag.

A terveknek megfelelen a hungarocell lapokat, darabokat ragasszuk a htuls veglapra. A ragaszt szradsa utn kssel faragjuk megfelel alakra, majd a gzlng segtsgvel kicsit olvasszuk ssze az leket. vatosan, mert hirtelen esik ssze! Ksztsk el a tervezett fatnk domborulatt. Amennyiben gykereket is rakunk a httrbe, azokat is most rgztsk.

Keverjk ssze az ptipari nyersanyagokat. Az ltalnos keversi arny minden sszetevbl azonos trfogatot jelent. Nem slyt, hiszen a perlit knnyebb, mint a cement. Mindent szrazon kell elszr sszekeverni. Inkbb tbbet ksztsnk, mint hogy kevs legyen a massza. A sznez anyagnl mindegy mennyit rakunk, tbb por alkalmazsnl is azonos lesz a sznmlysg, ezrt az rnyalatokat tbb festkpor sszekeversvel rhetjk el. A fatnk sznezsvel kezdjk. Keverjk be a sznezanyagos keverket. Vegyk figyelembe, hogy a vzben minden szn sttebb, mint szrazon, vagyis olyan lesz, mint amilyen szn vizesen a massza. A kell sznt elrhetjk barna-vrs-fekete sznezk keversvel. Az ezekkel a sznekkel ksztett keverket kb. fl-egy centimter vastagon kenjk fel a manyag alapra. Minden rsbe dolgozzuk be, nem baj, ha valahol vastagabb lesz, mert a felesleget el fogjuk tvoltani. Ne legyen nagyon nedves a keverk, hiszen a manyag alap nem rendelkezik nedvszv kpessggel.
Elsegthetjk a tapadst egy ritka szvs manyag rabichlval. Ekkor elbb egy alaprteget kenjnk fel a manyag alapra fl centimter vastagsgban, majd rtertjk a hlt s ezutn folyamatos munkval felrakjuk a fedrteget is.

A felkens utn kb. 2 ra elteltvel egy ers szr ecsettel tmrtsk a htteret. Ekkor az ecsetet a szrszlaikkal megegyezen, fgglegesen tartva tgetjk a “betont”, tmrtve s egyeletlenebb tve a felletet. Ilyenkor szrhatunk a felletre utlag is sznez port, ami bedolgozdik, akr a brfellet tetovlsakor a festk. Majd ugyan evvel az ecsettel, a kregnek megfelelen simt mozgsokat vgznk. Kzben les szerszmmal kregbordkat is kszthetnk, az leket tomptva az elbb mr lert mdszerrel. Nagyon fontos a ksbbiek folyamn a fokozatos vzzel val permetezs, ami az alkotelemek ktshez elengedhetetlen.
Msnap a lszfalat fedjk be, termszetesen ms szn anyaggal. A technolgia ugyan az, azonban itt nem kell hastsokat vgezni, a termszetes falat kell utnozni. Fontos a folyamatos locsols a kts alatt.

A ksz medenct fellltjuk s feltltjk vzzel. A kioldd sznez anyag s a lemosd egyb anyagokat tvoltsuk el s a medenct 2 htig folyamatos vzcservel ztassuk, majd berendezhetjk.
Kvetkez rszben egy sgres trszletet ksztnk. Majd kivehet htteret ksztnk evvel a mdszerrel.
| |