| Mint sorozatunk előző részeiben láthatták, a dekoráció lehet egyszerű könnyen elkészíthető és összetettebb különböző domborulatokkal. Mostani hátterünk is könnyen elkészíthető, különböző igényű terráriumi állatok tartására megfelelő.
Sok terrarista nem tart mindig azonos fajt. Amikor egy állat valamilyen oknál fogva elpusztult, nem biztos, hogy ismét ugyanolyat szerez be. A legtöbb esetben az új élőlénynek nem megfelelő az eddig használt terrárium. De, ha előre tervezett a hátterezés, akkor egy terrárium más állat részére is “felhasználható”.

A vízi teknősök és a nyílméregbékák, kétéltűek közel azonos terráriumot igényelnek. A kétéltűek és a teknősök vizet, a békák 10% nedvességet szeretnek. Tehát nincs más dolgunk, mint úgy megtervezni a terráriumot, hogy mindezeket az igényeket megteremtsék. Az alapterv szerint mindegyiket hátterezni kell. Nagyon praktikus a hátulsó oldalon egy növénytartó, amelybe az élőhelynek megfelelő növényt kell ültetni. A kétéltűeknek és víziteknősöknek szükséges, - a békáknak is kell de kisebb mennyiségben - a vizes rész, amelyben úsznak, táplálkoznak. Szükséges egy szárazulat, ahol pihennek. Ide szintén lehet a környezetnek megfelelő növényeket ültetni. A párát legjobban egy vízeséssel lehet biztosítani. Ez látványos és hasznos. Ehhez kell egy kis motor, legjobb egy akváriumi szűrő, amellyel a vizet fel lehet juttatni arra a pontra, ahonnan le tud folyni. Így a víz körforgása egyben a víz szűrését is biztosítja.

A most ismertetésre kerülő hétterezés szintén egyszerűen elkészíthető. Nem alkalmaz dekorációs trükköket, a már megismert technológiát folytatjuk. Szükséges a nikecell, szilikonragasztó, gázláng, cement, perlit csemperagasztó, por alakú színező oxidfesték.

Természetesen, mint mindig a tervvel kell kezdeni. Azért ajánlom ennek elkészítését, mert így jobban átgondolható mit is szeretnénk elérni. Még időben korrigálhatunk elképzeléseinken, a hibák nem akkor derülnek ki, amikor már a cementes keveréket felhordtuk. Első lépés a szűrő szívó csövének rögzítése. Jelen esetben egy külső motoros szűrő biztosítja a víz szűrését és mozgatását. A szívócsövet szilikon ragasztó segítségével kell rögzíteni a terrárium sarkánál. A föléje építendő felület takarja majd a szívócsonkot is, így azt külső szemlélő nem láthatja. Nikecell lappal eltakarjuk, majd egy vízszintes lappal befedjük. A lapokat ragasztóval rögzítjük. Erre a vízszintes lapra támaszkodik a “szikla”, amelyről majd a víz csordogál alá. Körülbelül formára kell vágni a nikecell lapokat és egymás után felragasztani a szívócső köré, egy egységes tömböt alkotva. Nagyon praktikus, ha a csobogó túlnyúlik a függőleges tartó lapon, mert így egy víz alatti üreget képez, ahol majd pihenhetnek az állatok. Ugyanígy nikecell lapokkal kell elválasztani a szárazulatot. A terrárium hátulsó üveglapjára és az egyik oldallapjára ferdén kell ragasztani a növénytartót. Ez sokkal jobban beleillik a terrárium hátterébe, mert látványát tekintve egy hasadékra hasonlít, amelyből kihajt a növény. A hátulsó oldal egyhangúságát még megtörhetjük egy-két domborulattal, amelyek alapjául szintén nikecell lapok szolgálnak.

A csobogó elkészítése több figyelmet érdemel. Látvány szempontjából nagyon fontos, hogy a szűrt víz visszajuttatását miként oldjuk meg. Általában egy természetes forrás hasadékból tör a felszínre. Ezért mi is megpróbálunk egy ehhez hasonlót elkészíteni. A szikla tetejénél egy mélyedést kell készíteni, ahová a víz első lépésként kerül, majd itt kicsit felduzzadva átbukik a peremen, így egyenletesen minden oldalon egyszerre jelenik meg. A hatást még inkább fokozva ezt a kis medencét befedjük nikecell darabbal, így takarva a vizet szállító csövet és a kis vízmedencét. A kész tömör nikecell alapot gázgyújtó, vagy egy gyertya használatával megolvasztjuk, még természetesebbé téve a felületét.

A következő munkafolyamat a nikecell és a hátulsó üveglap takarása. Cementalapú keveréket készítsünk. Az arányok betartása nem kötelező, mindenki kísérletezhet kedvére, azonban a most ismertetésre kerülő keverék több éve tökéletesen bevált. Tehát egy rész (1 liter) cementhez egy rész fagyálló csemperagasztót, két rész kertészeti perlitet, kb. 0,5-1 dl oxidfestéket kell adni. A keverékhez adott festék lesz az alapszín. Természetesen ez a szín lehet kevert is, pl. barna és vörös keveréke, vagy barna és fekete, esetleg sárga és barna. Száraz keverés után kell a vizet hozzáadni. Mivel a csemperagasztó műgyanta tartalmú, a bekevert keveréket pihentetni kell kb. 20 percig, közben meg-megkeverve.

A keverék felhordását a vízszintes felületeken kell kezdeni, majd fokozatosan felépíteni a nikecell felületére is. Igyekezni kell az előre megfaragott formák követésére, máskülönben semmi értelme nem volt az előkészítésnek! Különös gonddal készítsük el a víz kifolyónyílását, és a sziklán lefolyó víz útját. A felhordás után teaszűrő segítségével más színező port szórjunk a még nedves felületre. Ebből egy kevés beszívódik, a felesleg majd az átmosáskor eltávozik.

A száradás folyamán, mivel a cement kristályosodásához vízre van szükség, néha vízzel kell permetezni. A teljes száradás után, kb. 3-4 nap a hátteret átmossuk. Ez történhet zuhanyrózsával, vagy levélpermetezővel. A víz leoldja a felesleges színező anyagot, a lazább szemcséket. Mosás utáni száradás adja a végleges formát és színeket. Látható, hogy szárazon sokkal világosabb, mint amikor még nedves volt a háttér.

A kiválasztott növényeket beültethetjük a növénytartókba, szárazulatra. Behelyezhetjük az ajzatnak a mosott sódert, feltölthetjük vízzel. A szűrő beindításával kipróbálhatjuk a csobogót is. Amikor nem egyenletesen folyik a víz, akkor parafa dugóból faragott kis darabokkal irányíthatjuk a víz útját.

| |