|
Sok jszltt, s aprbb hll felnevelshez igen hasznos elesgllat a nagy s a kis viaszmoly. Br nagy zsrtartalmuk miatt kifejezetten hizlal elesgnek szmtanak, llataink szvesen fogyasztjk kellemes des zk miatt.
A nagy viaszmoly (Galleria melonella) a rovarok (Insecta) osztlyba, a lepkk (lepidoptera) rendjbe a Pyralidae csald Galleriinae alcsaldjba tartoznak.A Pryalidae az egyik leggazdagabb csald a renden bell, mintegy 25000 fajt tartanak itt szmon.
A lepke szrnyfesztvolsga 28-35mm, fels szrnya mrvnyos szne a vilgosszrktl a vilgossrgig vltozik. A nemek a potroh mrete s alakja alapjn klnbztethetk meg a legjobban: a nstny jval hosszabb s vaskosabb. Fejldse tbbszri talakulson keresztl megy vgbe. A termszetben a viaszmoly a mhkaptrakban, mint lskd van jelen, gy az ott uralkod viszonyok a legmegfelbbek tenysztskhz. A kaptrakban 27-28oC lland hmrsklet mellett 40-50 napos genercivltsra kpesek. A lerakott 1mm hossz fehr tojsokbl a hernyk 5-8 napra kelnek ki, ekkor 1,5mm hosszak. 4 vedlsen keresztl 18-25 nap alatt rik el teljes 24-28mm kifejlett nagysgukat. Ekkor vkony selyemfonalbl gubt sznek maguk kr, s bebbozdnak, mely 2 nap alatt zajlik le. Az talakuls mintegy 12 napig tart, majd a kikelt lepkk azonnal przanak. A przs utn 4-5 nappal a nstny, megkezdi a tojsrakst, egyszerre akr 150 tojst is lerakhat, sszessgben egsz lete sorn mintegy 800, egyes cikkek szerint 1600 tojst kpes lerakni. Optimlis krlmnyek kztt a lepkk 6 htig lnek a mhkaptrban, tenyszetben maximum 3 htig. A klnbsg oka abban keresend, hogy a kaptrakban lland hmrsklet s pratartalom van.
A kis viaszmoly (Achroea grisella) lepkje 16-19mm szrnyfesztvolsggal s 8mm testhosszal rendelkezik, a legkisebb lepkk kz tartozik. A Galleriinae alcsald egybknt mintegy 56 fajt szmll, letmdjuk megegyezik a nagy viaszmollyal, gy tartsuk is hasonl.
Aki viaszmoly tenysztsre adja a fejt, az vegye figyelembe, hogy a hernyk jformn brhonnan kpesek kimszni. Tenyszednynek lekvrosvegek, manyag dobozok, kisebb akvriumok a megfelelk. A fbl kszlt tenyszednyt a hernyk igen hamar kirgjk, s sztszledhetnek. Ugyanez kvetkezik be akkor is, ha nem megfelelen fedjk le az ednyt. Mivel szellzsrl is gondoskodnunk kell, a szellznylst fedjk le aprszem drthlval, amire a legjobb megolds a mhszhl. Manyag sznyoghl nem megfelel erre a clra, mivel knnyen kirgjk. A hernyk igen jl kzlekednek a fggleges felleteken, vkony selyemszlat hznak maguk utn, s a legkisebb nylson amin kifrnek, elhagyjk a tenyszetet. Ilyenkor mr csak nyomaikat lthatjuk a btorok felletn sztt finom hl formjban, s a legvratlanabb helyekrl kerlhetnek el, kedvenc ruhinkon bbozdhatnak be. Sajt krunkon tapasztaltuk, amint a sznyoghlt kirg szkevnyek a legkzelebbi gyergyatart viaszgyertyit tekintettk tpllknak, s pr nap alatt szinte teljesen krbergtk azt, mire felfedeztk hinyukat.
A tenyszedny f tartalma a tpanyag kell hogy legyen, melyre tojstartt, papircsvet, vagy viaszos papirt helyezhetnk ahol a hernyk szvesen bebbozdhatnak. A tenyszetben mozg hernyk szp lassan vkony vattahlt sznek majd az ednybe. A viaszmolyok elesge a termszetben a mhkaptrakban tallhat mhviasz, melynek elfogyasztsval krokat okoznak a mhszek szmra. Otthoni tartsukra ezrt leginkbb a mhszektl beszerzett reg, elhasznldott lp a legalkalmasabb, melyhez manapsg sajnos elg nehz hozzjutni. m ha sikerl is beszerezni, az reg lpet mindenflekppen kezelni kell, nhny napos fagyasztssal, hogy ms llny ne kerlhessen a tenyszetbe. Ezt elmulasztva az egsz tenyszetet tnkretehetjk. Mestersges tpanyag ellltsra tbbfle recept ltezik:
1 recept: 500g mz 500g glicerin 200g srleszt 200g bzacsra 200g sovny tejpor 2Kg bzakorpa, vagy bzakorpa s zabpehely 3:1 arny keverke
A mzet felmelegtjk 35oC majd hozzkeverjk a glicerint s az lesztt. Egy msik ednyben sszekeverjk a bzacsrt, tejport s korpt, majd hozzadjuk a mzes glicerines elegyhez. Kzzel jl sszegyrjuk az anyagot, de sietni kell, mert ahogy az elegy kihl, egyre nehezebb leszedni a kzrl. Az elksztett tpot htben, vagy fagyasztban trolhatjuk, de onnan kivve fel kell melegteni, mert a kristlyos mzet a hernyk nem kpesek megemszteni.
2 recept: 7 rsz szraz kutyaeledelt, 1 rsz vizet s 2 rsz mzet sszekevernk, majd 1 napig llni hagyunk. Az anyagnak lgynak kell lennie.
3 recept: 1 doboz gabonapehelyhez 7 evkanl mzet, 7 evkanl glicerint, s 2 evkanl vizet adunk, majd sszekeverjk.
4 recept: 16 rsz gyermek zab- vagy rizspehely, 16 rsz bzacsra, 9 rsz mz, 4 rsz glicerin.
Az elksztett keverkeket visszazrhat nylon zacskkban knnyen trolhatjuk a htben.
Mivel a molyok a kaptrban kzel teljes sttsgben lnek, ezrt a fnyt kerlik, ajnlatos a tenyszetet is sttben tartani. Sokkal lnyegesebb a hmrsklet krdse, 27-28oC az optimlis, 22-24oC mg elfogadhat. 30oC felett a tenyszet fokozatosan kihal. A nedvessg szintn kros a tenyszetre, de a teljesen kiszradt tpanyagot nha ajnlatos kicsit megnedvesteni.
Egy tenyszet elindtst kezdhetjk 15-20 hernyval is, mely az els genercivlts utn akr 300 hernyt is eredmnyezhet. Termszetesen a feletetskor mindig hagyjunk az ednyben elegend hernyt akik bebbozdhatnak s lepkv alakulhatnak. Amennyiben tl sok herny van egy helyen, lepkkkel egytt, akkor ajnlatos a hernyk egy rszt kivenni s egy msik tenyszednybe ttelepteni, mivel a zsfoltsg, s a nyzsgs hatsra a hernyk knyszerbbozdnak. Az gy talakult lepkk kisebbek s kevsb termkenyek, jl lthatan visszamaradnak a fejldsben. Amennyiben sok a bb de kevs a herny, a mg puha bbokbl knnyen kilakoltathatk az llatok feletets cljbl. reg lppel lehet a legknnyebben behurcolni a viaszmoly egyik f ellensgt a frkszdarazsat, mely tojsait a hernyk testbe teszi. Ugyangy vihetnk be atkkat is a tenyszetbe, melynek szintn knyszerbbozds, majd a tenyszet kipusztulsa lesz a vge.
Sajnos a tenysztett hernyk nem raktrozhatk, a htszekrnyben elpusztulnak. gy a tenyszetet maximum a hmrsklet szablyozsval tudjuk lasstani, maximum 20oC-ig. Feletetsre mind a hernykat, mind a kifejlett lepkket felhasznlhatjuk. Br a lepkk igen lomhnak tnnek, ha megzavarjuk, a kinyitott ednybl igen knnyen megszknek, aztn csak hosszas vadszat rn lehet ket a laksban sszefogdosni. Amennyiben lepkkkel szeretnnk etetni, ajnlatos a bebbozdott hernykat egy kln dobozban tartani, majd az talakuls utn behelyezni azt a kvnt llathoz, vagy nhny percig hteni, s a megdermedt lepkket sztosztani.
Elz cikknkben mr bemutattuk, hogy a viaszmoly igen magas zsrtartalommal rendelkezik. Ca/P arnya nem rossz, de az optimlis rtkhez mindenkppen porozni kell valamilyen vitaminporral. A legtbb terrriumi hll (gykok, gekkk, agmk, kamleonok) szvesen fogyasztjk. jszltt llatok nevelsekor igen hasznos, mivel kell energival rendelkezik, s knnyen emszthet elenysz kitinvza miatt, de itt is tartsuk szem eltt, hogy csak viaszmollyal etetve szp kvr elhzott llataink lesznek, ami korntsem egszsges llapot szmukra.
 | B.ZS. Forrsok: Ken Uy: Waxmonts William F. Lyon: Rearing Wax Worms ,Ohio State University Marry Stafford: Husbandry tips For Waxworms ,The Cold-Blooded News Moths of Jamaica Specie list by Pyralidae Terrrium Magazin 2001/2 Demjn Zsfia: Viaszmolyok | |