| A hlltojs keltetse
bred a termszet. A legtbb terraristnak clja nemcsak az llat tartsa, hanem annak sikeres szaportsa. Ennek felttele a tenyszpr megltn kvl, a tojsok sikeres keltetse. A hlltojsok nagyon klnbzk, ezrt azokat nem lehet egysgesen keltetni, nagyon fontos a faj ignyeinek ismerete!
Az llatok ismertetjben olvashat, hogy a tojsokat kivtelk utn inkubtorba kell helyezni. Mi is az az inkubtor? Az emberek tbbsgnek a koraszltteknl hasznlatos segdeszkz jut az eszbe. Vajon ebbe kell helyezni a tojsokat? Nem. Az inkubtor ebben az rtelemben egy olyan keltett jelent, amely a tojsok fejldshez szksges hmrskletet s pratartalmat biztostja.
 
A hllk tojsnak szerkezete eltr a madarak tojsaitl. Lnyeges klnbsg, hogy amg a madarakban van egy jgzsinr, addig a hllk tojsbl ez hinyzik. Ez biztostja a madaraknl az embri rgztst, ezrt a tojst a keltets alatt forgatni kell. A hlltojsban nincs jgzsinr, ezrt ezt a tojst nem szabad forgatni. A fejld embri a tojs fels rszn megtapad, s ott fejldik.
 
 
A hlltojsokrl mra mr sok adat ismert. Ezt ksznhetjk azoknak a lelkes terraristknak, akik feljegyeztk ezeket a keltetsek folyamn. gy derlt fny a kudarcok, illetve sikerek okra. Fontos ismerni az eredeti lhely adta klimatikus viszonyokat. Pldul, a fldbe temetett tojsok esetn, minl mlyebben van eltemetve, annl kisebb a hmrskletingadozs a nappali s jszakai hmrsklet kztt. Fontos a keltet kzeg anyagnak sszetevje is. Egy homokos talaj hamar, s nagymrtkben felmelegszik, ugyanakkor az esti lehlse is nagyobb. A gekkknl ismert a “tojsragaszts”. Ennl a mdszernl van a tojs leginkbb kitve a krnyezeti hatsoknak. Ezrt az ilyen tojsok kevsb rzkenyek, mint azok, amelyek fejldse alatt kzel azonos a hmrsklet. Ltezik olyan hll, amelyik keltet dombot pt, s folyamatosan ellenrzi annak hmrsklett.


Mindezek figyelembevtelvel nem lehet egysgesen keltetni a tojsokat. Hasznos betartani a mr megismert rtkeket. Az esetleges ksrletezs hozhat pozitv tapasztalatokat, de okozhat kudarcot is. A keltetk ismertetsekor ltalban vizes keltett brzolnak. Nemrg megjelent egy rs egy htgpbl talaktott keltetrl. Belegondolvn, tkletesnek ltszik, hiszen a htgp nagyon jl szigetelt. Idelis azoknak a hlltojsoknak a keltetsre, amelyek gymond szraz perlitben keltethetk, pldul sszes Testudo tekns. De nem megfelel kgyk, vzi teknsk s egyes kamleonok tojsainak keltetsre. Nagyon fontos a hmrsklet mellett a megfelel pratartalom! Egy htszekrnyt csak elektromos ftszllal lehet felmelegteni, nagy trfogata miatt pedig a magas pratartalmat nem tudja biztostani. A magassga miatt nagy a hmrskletklnbsg a polcok kztt. Ezrt, akinek kevesebb a keltetend tojsa s nedvesebb keltet kzeget kvn, az vlassza a mr nagyon sokszor bevlt vizes keltett.
Mkdsi elvt tekintve nagyon egyszer. A szksges hmrskletet egy akvriumft biztostja, a pratartalmat pedig az a vz, amely egyben a meleget is. A kezdeti egyszer kivitelt a tapasztalatok finomtottk, clszerstettk. A legegyszerbb megoldsnl egy kis akvriumot egyharmadig kell tlteni vzzel, ezt kell fteni. Ebbe kell helyezni egy kisebb akvriumot, amelybe a tojsok kerlnek. A vz krlfogja a bels akvriumot. A ft automatikusan bellthat, gy a kell hmrsklet elrsekor kikapcsol, majd a vz hlsvel ismt melegt. Nagyon bizonytalan, csak vgszksgben jelent megoldst.
Idkzben minden terrarista igyekezett finomtani a keltetn, persze vgtelenig nem lehetett, hiszen egyszersge az elnye. Az bizonyos, akkor mkdik a legbiztonsgosabban, ha a vz s a lgtr arnya egyharmad vz s ktharmad leveg. A vizet kell melegteni, a tojsok pedig a lgtrben egy tlcn dobozokban vannak. Ezekben a manyag dobozokban van a keltet kzeg, amely krlveszi a tojsokat, ez lehet perlit s vermikulit. Mindkett rendkvl j nedvessgtart svnyi anyag. Haznkban a perlit terjedt el jobban, a vermikulitot klfldn kedvelik, ott beszerezhet. A perlitnek klnbz szemcsemrete kaphat. Itt sem lehet egysgrl beszlni, van aki a nagy szemre, mg msok az apr szemre esksznek. Abban is eltrnek a vlemnyek, hogy a tojsokat teljesen befedik, vagy csak flig sllyesztik a kzegbe. (n a flig sllyeszts hve vagyok. fszerk.) A keltet kzeg nagyban befolysolja a keltets sikert. A tojs fejldse alatt llegzik s nedvessget vesz fel. Ezrt nagyon fontos a helyes megvlaszts. Megfigyelhet, hogy a lgyhj tojsok a fejlds kzben nnek. Hihetetlen, mert nem vesznek magukhoz tpllkot, csak vizet. Pldul a jemeni kamleon tojsa a kezdeti 12mm-rl kels eltt 18mm-re duzzad. A legnagyobb mrtkben a vrs gabonasikl Elaphe guttata tojsa n, 10 mm-rl 20 mm-re duzzad.
 
 
Mivel a tojsok kln dobozokban vannak, gy egyszerre klnbz nedvessgigny tojsok is keltethetk, amelyek kzel azonos hmrskletet ignyelnek. Az egyik dobozban lehet grg tekns Testudo hermanni, szraz perlitben, a msikban vrsfl kszertekns Tracnemys crispa elegans nedves kzegben. Mindkett keltetsi hmrsklete 30 C. Nagy elnye mg a dobozban val elhelyezsnek, hogy itt kzvetlen mrhet a hmrsklet. gy sokkal pontosabban ellenrizhet ez a fontos adat, mint amikor az akvrium viznek hmrsklett mrik. A leveg ramlst segtve, a dobozok oldalaira lyukakat kell getni melegtett szeggel. Ezeken a nylsokon kap levegt, s termszetesen lgnedvessget is. Egy ilyen rsbe kell behelyezni a hmrt vagy annak rzkel elektrdjt. Egy rdekessg evvel kapcsolatban. Mg a keltet viznek hmrsklete 32 C, addig a dobozban a tojsoknl mrt hmrsklet 29-30 C. Lthat, hogy akr 3 C is lehet a klnbsg, ez pedig ebben az esetben nagyon sok! A grg tekns 30 C-on 55-60 nap alatt kel ki, de 27 C-on ez az rtk 70-80 nap is lehet. Ms esetben, amikor a hmrsklet rtke az als hatron van, vagyis a vz 29 C, akkor lehet, hogy a tojsoknl a hmrsklet csak 25-26 C, s gy fejldsk lell.

A kln dobozokba val helyezs elnye mg, hogy a tvolltnkben napvilgot ltott kis hll nem tud beleesni a keltet vzbe. A keltets folyamatban ellenrizhet. A tojsra r szoktk rni a fajt, s leraksnak idejt, esetleg kdot. Ezt csak kemny hj tojson lehet feljegyezni. Ezrt magra a dobozfedre is lehet feljegyzst kszteni.

Hasznos segdeszkz a tojstvilgt. Sok bosszsgot s feleslegesen magas villanyszmlt lehet elkerlni hasznlatval. A keltetbe helyezett tojs - fajtl fggen - rvid id mlva tvilgthat. Ekkor megllapthat, fejldsnek indult-e, esetleg termketlen. A kemny- s lgyhj tojsok is tvilgthatk. Ehhez szksges egy doboz, amelyet alulrl egy izzlmpa vilgt meg. Tetejn akkora rs van, hogy a tojs nem esik t, de nagy rsze belefr. A megvilgtskor a tojs fels feln szrevehet a csrafolt, illetve az els vrerek, amelyek a tojshj fala mentn a csrafoltbl kigazva lthatk. Ilyenkor kell megjellni a tojs fels felt, mert ezutn a tojst forgatni nem szabad! Minden mozgst lassan s megfontoltan kell vgezni! A lmpzst clszer a keltets alatt legalbb ktszer elvgezni. A termketlen tojsok teljesen ttetszk, azokban nem ltni embrikezdemnyt. Az esetlegesen megzpult tojsokban a bels anyag a tojs aljn gylik ssze, ezeket ki kell selejtezni.
Egszsgesen fejld tojsnl elszr a csrafolt ltszik, majd ez a terlet egyre nagyobb lesz, s kivehet egy sttebb rsz, ahol maga az embri helyezkedik el. Kels eltt a tojsok tvilgtsakor csak egysges vrsl szn ltszik. Maga a kels fajra jellemz, s egyedenknt eltr gyorsasggal zajlik. A lgyhj tojst a tojsfog segtsgvel hosszban felhastja, a kemny meszes hjt pedig bellrl egy ponton ttri. A kis llat pihensi idket beiktatva fl-kt nap alatt hagyja el a tojst. Ekkor kell kivenni a keltetbl, termszetesen gyelve a keltet s a kls hmrsklet kzel azonossgra.
| |