Termszetes fnyek a terrriumban
rta: Farkas Gyrgy, Fot: Kovcs Mikls
A fny egyenl let ! E monds jelentsgt szmtalan kutatsi eredmny bizonytja. vek hossz sorn sok gyrt cg szmtalan fnyforrst fejlesztett ki, melyek fleg akvarisztikai cloknak feleltek meg. Elenysz hnyaduk bizonyult jnak a terrarisztikban. Az alkalmatlansg f oka a kibocstott fny sszettelben keresend. Egyes nyugat-eurpai s amerikai cgek reklmjaiban megjelentek a hllk szmra megfelel vilgtberendezsek. A terrarista messzemenen r van utalva - megfelel szakmai ismeretek hinyban - a keresked felkszltsgre, aki a termkek dmpingjvel nem tud lpst tartani, esetleg az vilgtstechnikai ismeretei sem kielgtk.
Vizsgljuk meg teht, milyen feltteleknek kell megfelelnie a fnyforrsnak. Elsdlegesen prbljunk meg vlaszt adni nhny alapvet krdsre: Mi a klnbsg a teljes s a szles spektrum kztt? Mennyivel nvekszik, illetve nvekszik-e az llatok lettartama a fny miatt? Mirt nem felel meg a villanykrte (izz)? Van-e olyan fnycs mely gyilkos hats a ktltek szmra? s nem utols sorban az egyik legnagyobb dilemma, a D3 vitamin helyettesthetsgnek krdse:
fny, vagy vitaminadagols?
Mi is tulajdonkppen a fny?
A fny a sugrzs egy formja, az elektromgneses sugrzs alkotrsze. A teljes elektromgneses spektrum a kvetkez sszetevkbl ll:
1. Rntgen sugrzs (X sugrzs)
A rntgenkp ellltsakor a csontok s szvetek vizsglathoz hasznlunk fel.
2. UV fny
Sterilizlsnl alkalmazzuk. Elsegti a D3 provitamin kpzdst.
3. Lthat fny
Az emberi szem szmra szlelhet tartomny, a sznek s alakok
felismerhetsgt biztostja.
4. Infravrs fny.
Hhatsa ismert.
5. Mikrohullm
Fzsnl hasznlt
6. Mgneses rezonancia
Nagyon rszletes kpet ad a koponya tvilgtsakor
7. Rdihullmok
Rdi, TV jelek tovbbtsa
Mint ltjuk brmennyire is sokoldal az eletromgneses sugrzs egyedl a spektrum als tartomnya - a lthat s UV fny - rdekel minket, noha a ktlt tartsban az infravrs sugrzs az amely az llatok terrriumnak ftst biztostja.
A kvetkez tblzatban brzoltuk a tartomnyok elhelyezkedst hullmhosszsguk alapjn. Mrtkegysge a nm (nanomter = 10-9 mm )
A lthat fny tartomnya az (380-780 nm ) amely neknk embereknek s a ktltek szmra is rzkelhet. Ebben a spektrumban tudunk klnbsget tenni a nappal s az jszaka kztt. Ezenkvl adatokat kapunk a tpllk nagysgrl, alakjrl, sznezetrl. A lthat fny teht nagyon fontos az llatvilg szmra is. Nagy krds vajon az llatok bels rja mkdne-e, aktivitsi idejk hogyan alakulna fny nlkl ?
Igen sszer az a felttelezs, hogy az lland fny, vagy sttsg olyan slyos viselkedsi problmkat okoz, mely az llatok egsz letmdjt megvltoztathatja. Pl. lell a tpllkozs, letargikuss vlik s lnyegben meghisul a fogsgban trtn nevels, mert az llat rvid idn bell elpusztul.
Nzzk meg teht milyen hossz ideig kell biztostanunk fnyt :
A trpusi ghajlatrl szrmaz fajoknl 12-14 ra megvilgts s 10-12 ra sttsg lland vltakozsa szksges. Mg a mrskelt gvi llatoknl - az vszakonknti vltozsnak megfelelen - a periodikus megvilgts elengedhetetlen. Teht ezen fajok rszre nyri idszakban 16 ra fny s 8 ra sttsg, tlen pedig ppen ellenkezleg 8 ra vilgossgot s 16 ra sttsget biztostsunk.
A teljes lthat fnytartomny igen fontos a szn felismersben. A kk fny hatsra egyes fajok pldul megbetegszenek, mg sttsgben kptelenek megtallni a klnbz tpllkot. Hogyan hatrozhatjuk meg a szles spektrum fnyt? Ennek megllaptshoz lnyeges ismernnk a fny intenzitst s minsgt.
A fny minsgnek jellemzsre hrom mdszert ismernk:
1. Sznhmrsklet
Vrses, kkes, fehres fny. A termszetes fny kb. 5000 K
2. Sznvisszaadsi index.
A sznek megjelentse az adott trgy megvilgtsakor.
3. Spektrumfeloszts.
Teljestmny s hullmhossz
A fnytanban trtn meghatrozs az adott fnyre az albbiak szerint trtnik:
Sznhmrsklet: 5000 K, sznvisszaadsi index 90 felett, spektrum felosztsa: UV, vagy lthat fny.
Ha bemegynk egy vilgitstechnikai szakzletbe tapasztalhatjuk, hogy sok gyr llit el olcs fnycsvet mely a teljes spektrumot tfogja. A valsgban azonban a ktltek szmra megfelel UVB fnyt ad termkeket csak az ismert mrkj - s ezrt drga - fnycsvek tudjk biztostani. Igaz ugyan, hogy kizrlag az llatok tartshoz szksges fny, mint olyan nincs egysgestve.
Akadnak olyan gyrtk, amelyek neodinium bevonat villanykrtket ksztenek. lltsuk szerint ez a teljes spektrumot tfogja. Ez azonban csak rszben igaz, mivel az UVB sugrzs mennyisge alig szlelhet. Mi a Zoo- med Repti-san fnycsveit hasznljuk. Ezen fnycs sznhmrsklete 5500 K, sznvisszaadsi indexe 98, s jelents mennyisg UV fnyt ad le.
Nzzk meg mirt kiemelten fontos az UV fny mennyisge.
Amennyiben ktlteket tartunk a tpllkkal biztostani kell szmukra a D3 vitamint. A termszetben errl az UV fny gondoskodik, mgpedig gy, hogy elsegti a D3 provitamin kpzdst, melyet azutn az llat szervezete talakt D3 vitaminn.
Ez a vitaminfelels a megfelel csontkpzdsrt, az anyagcserezavarok kikszblsrt
|