| A terrriumban tartott lõlnyek szmra is fontos krnyezet. A termszetes lõhelykn vlt, vagy vals veszly esetn elbjnak, biztonsgba vonulnak. Egy szpen megvalstott httr nem csak ltvnyt tekintve megfelelõ, hanem az llatnak is biztonsgot ad, hiszen abbl az irnybl nem kell tmadstl tartania.
Egy terrrium htterezsekor elsõ lps azt eldnteni, milyen lõlnynek ksztjk, hogy a benne tartott llat ig-nyeinek megfeleljen. Ms dekorci val egy fn lõ, s megint ms tpus kell egy sivatagi letmdot folytat terrriumi llatnak. Minden esetben trekedni kell azonban arra, hogy a terrrium klnbzõ klimatikus viszonyokkal rendelkezzen.
 
Ezrt mielõtt elkezdjk a htterezst, gondosan meg kell tervezni, ezt hogyan valstjuk meg. A meglvõ szellõzõ felletek erõsen behatroljk a lehetõs-geket. Ezrt – mivel a szellõzõk legin-kbb az oldalfalon s fell vannak – a terrrium htuls oldalt kell dekorlni. Mr a tervezs kzben sem feledkezhe-tnk meg az esetleges lõnvnyek hely-rõl. Fontos az esetleges melegedõ helyek kialaktsa gy, hogy alatta akr hûslni is lehessen. Termszetesen ez a napoz-hely a lmpa kzelben legyen. A terrri-um lakjnak ignyeit figyelembe vve termszetesen akr egy kis vzesst is tervezhetnk. A tervkszts segt a legjobb megolds megtallsban, ezrt mindenkpp rdemes kszteni.
Maga a htterezs technikja azonos az elõzõ szmban mr megismerttel, vagyis egyszerûen megvalsthat. Az t a “profi” httr elrshez a kezdeteken keresztl vezet. Senki nem tudja kellõ tapasztalat nlkl elkszteni a legszebb htteret.
 
Szksges alkotanyagok: szrke vagy fehrcement, sznezõ por oxidfestk, fagyll fugzanyag, perlit, nikecell da-rabok, akvarisztikai mûanyag csõ, szili-kon ragaszt. A sznezõ anyag akr el is maradhat, ha a fugzanyag sznezett.
 
Az elsõ lps, a nikecell darabok felra-gasztsa a hts oldalra a tervhez hason-lan. Ezekbõl a darabokbl kell ragaszts segtsgvel elkszteni az lõnvny helyt. Hasznlni lehet flbevgott virg-cserepet is, de az elõzõ megoldssal lethûbb virgtartt lehet kszteni. Na-gyon fontos, hogy a nvny ntzsekor keletkezõ felesleges vizet elvezessk. Ezt szolglja az akvarisztikai csõdarab. Egy kis darabot gy kell behelyezni, hogy azon keresztl a felesleges vz kifollyon. A kifoly rst majd gyesen eldolgozzuk, amikor a perlitbetont felhelyezzk.

Abban az esetben, ha gak is vannak a dekorciba tervezve, akkor azokat a nikecell darabok felragasztsa utn rgztsk. A szilikonragaszt “meghz-sa” utn kb. 2 ra mlva meg lehet kezdeni a perlitbeton felvitelt. Elsõ l-psknt az alkotelemeket szrazon sszekeverjk. Azonos trfogatokat alapul vve, egy rsz cementhez egy rsz perlitet adjunk. Ezutn a fugz anyagot egy rszben adjuk hozz. Ez adja a httr rugalmassgt, esetleg sznt is. Ezek sszekeverse utn lehet a sznezst megkezdeni. Szraz kevers utn annyi vizet adjunk hozz, hogy ne follyon, llagt tekintve inkbb nedves legyen. Pihentetni kell kb. fl rt, majd felhasznlhat. Mivel nem csak egysk a htr, hanem dimenzis, ezrt magt az anyag felvitelt legalbb kt rszletben – de inkbb hrom – kell megtenni.
Elsõ lpsknt htlapjra fektessk a terrriumot, s az gy vzszintess vlt felletet fedjk be 0,5–1 centimter vastagon. Fl-egy nap mlva lltsuk fel a terrriumot s a most vzszintess vlt felletet fedjk be. Ismtelt vra-kozs utn a terrriumot fordtsuk gy, hogy a mg nem dekorlt fellet legyen vzszintes s azt is fedjk be. Term-szetesen minden esetben j keverket kell kszteni, mert ennyi idõ alatt beszradna, megktne. A sznhelyessg betartsa miatt kell odafigyelni a keversi arnyok betartsra.
| |